Właściwości magiczne kamieni i minerałów

Ametyst

Ametyst jako kamień harmonii przywraca ogólną równowagę zarówno duchową jak i psychofizyczną. Rozwiewa negatywne myśli, przynosi ulgę w stresie, zapewnia cierpliwość i pomaga radzić sobie z emocjami. Ponadto jego energia wspomaga intuicję oraz kreatywność, wzmacnia wolę i minimalizuje skłonność do uzależnień. Ponieważ ametyst harmonizuje chaos, używa się go także do oczyszczania przestrzeni, w której mieszają się energie wielu osób. Minerał ten łagodzi migreny i pomaga przy bezsenności.

Awenturyn

Awenturyn jawi się jako minerał o niezwykłych właściwościach. Powiązany głównie z pierwiastkiem męskim, potęguje męskie cechy płciowe, przede wszystkim podnosząc potencję i zwiększając sprawność seksualną. Awenturyn wzmacnia także odwagę, łagodzi strach oraz usuwa lęki. Od dawna energia kamienia bywa stosowana przy leczeniu depresji oraz niwelowaniu zmęczenia. Ponadto noszenie tej zielonej skały przy sobie poprawia nastrój i uspokaja zszargane nerwy.

Bursztyn bałtycki

Bursztyn jest kopalną żywicą drzew iglastych rosnących wiele wieków temu. Uważa się, że najstarsze z nich mogły powstawać nawet w okresie dewońskim. Jako minerał bursztyn posiada wyjątkowe właściwości. Noszony przy ciele ma pobudzać kreatywność, wyobraźnię i wspomagać twórczość, dlatego chętnie używany jest podczas rytuałów związanych z kreacją. Ponadto chroni przed urokami oraz klątwami.

Ponieważ cena bursztynu często przekraczała cenę złota, przez lata uchodził za symbol bogactwa. Znane są także liczne wyprawy starożytnych Rzymian nad Morze Bałtyckie, których cel był jeden – zdobycie tego cennego surowca. Bursztyn reprezentuje żywioł ognia, jest nierozerwalnie związany z męskością i kultem słońca. Znajduje również zastosowanie w magii sympatycznej (przyciąganie dobrobytu oraz pomyślności) oraz jako kadzidło.

Bursztyn był także niezastąpiony w medycynie. Popularyzowany przez słynnego alchemika arabskiego, Awicennę, miał wspomagać żwawość i reaktywność, regulować pracę nerek, stanowić antidotum na wiele trucizn, a także być znakomitym środkiem przeciwzapalnym. Współczesna medycyna potwierdza dobroczynne właściwości bursztynu na organizm, przypisując mu m.in. właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze.

Cytryn

Cytryn to rzadka odmiana kwarcu, którą charakteryzuje niepowtarzalna żółta barwa oscylująca od ciemnobursztynowej głębi po ledwie dostrzegalną złocistą aurę. Piękny, szlachetny minerał, zwany także kwarcem żółtym, zawdzięcza swój kolor naturalnej domieszce żelaza. Choć zasłynął jako zwieńczenie kosztownej biżuterii, jest pożądany nie tylko ze względu na wartość materialną. Na przestrzeni dziejów cytryn znalazł bowiem zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale także w magii i medycynie niekonwencjonalnej.

Wierzy się, że cytryn wspomaga relacje, czyniąc otwartym na innych ludzi oraz wspiera w pokojowym rozwiązywaniu konfliktów. Ponieważ korzystnie wpływa na nasze umiejętności komunikacyjne i asertywność, pośrednio chroni również przed negatywnymi skutkami zawiści i zazdrości, a także pozwala ustrzec się od zdrady i kłamstwa. Struktura energetyczna cytrynu sprzyja także rozpraszaniu niekorzystnych energii, co może okazać się pomocne, gdy przebywamy wśród osób oddziałujących na nas niskimi wibracjami, tj. stale nieszczęśliwych, narzekających i zdenerwowanych. Być może właśnie dlatego, ten przepiękny minerał pozwala odczuwać przyjemność i satysfakcję z wykonywanej pracy oraz pobudza do podejmowania nowych działań nawet pomimo przeciwności losu.

Kwarc żółty znajduje zastosowanie także w medycynie naturalnej. Naturoterapeuci zajmujący się biochemicznymi właściwościami minerałów podają, że cytryn pozytywnie wpływa na układ odpornościowy organizmu, wspierając funkcjonowanie układu limfatycznego, pozwala przy tym zachować homeostazę oraz wspomaga regenerację organizmu podczas choroby. Ma ponadto regulować pracę trzustki i wątroby, a więc wspierać gospodarkę glukozy i insuliny, wspiera metabolizm tłuszczu i pracę mózgu.

Czarny turmalin

Czarny turmalin, zwany także kamieniem wiedźm, jest rzadkim minerałem o silnych właściwościach energetycznych. Należącą do grupy krzemianów czarą skałę cechują wyjątkowe właściwości ochronne i wzmacniające. Oddziałuje na fizyczność, duchowość oraz sferę psychiczną – odpycha negatywne oddziaływanie z zewnątrz, uziemia i pomaga metabolizować obciążające, destruktywne energie w energie konstruktywne. Przywraca stabilność energetyczną i ochrania ją, kreując subtelną barierę.

Turmalin odpiera ataki psychiczne, chroni przed wampirami energetycznymi, przywracając stabilność. Rozjaśnia myśli, pomaga je porządkować i wspiera koncentrację. Minerał ten jest także chętnie stosowany przy pracy z czakrami. Reprezentuje czakrę podstawy, którą uaktywnia i oczyszcza. 

Długotrwałe noszenie przy sobie turmalinu znacząco wpływa na postrzeganie sobie. Poprawia bowiem pewność siebie, wzmacnia poczucie własnej wartości i skutecznie odsuwa złe myśli. Łagodzi także nerwy, minimalizuje stres, lęk, strach i wszelki niepokój.

Ponadto czarny turmalin niweluje szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące z telewizorów, komputerów, telefonów oraz wszelkich innych urządzeń.

Granat

Granat to ceniony od stuleci kamień szlachetny znany przede wszystkim z szerokiego spektrum właściwości ochronnych. Twierdzono ponadto, że potrafi wzbudzać pożądanie, wzmacniać wolę i przynosić dobrobyt, a w wielu kulturach przypisywano mu także właściwości lecznicze. Miał przede wszystkim tamować krwawienia i poprawiać stan chorych na anemię, choć znane są ludowe przekazy twierdzące jakoby położony pod poduszką granat odpędzał złe sny i przynosił spokojny wypoczynek.

Swoją nazwę granat bierze od łacińskiego granatum oznaczającego owoc o tej samej nazwie i podobnie urzekającym kolorze. Z punktu widzenia systematyki geologicznej minerał ten należy do grupy krzemianów i zaliczany jest do skał magmowych. Zróżnicowany skład chemiczny granatów determinuje barwę poszczególnych okazów, która oscylować może od najpowszechniejszej czerwonej, przez różową, pomarańczową i brunatną, aż do zielonej. Co ciekawe, spotykane są także granaty bezbarwne lub nawet czarne. Obfitość kolorów, którą raczy ten piękny minerał i jego stosunkowo łatwa obróbka sprawiły, że znalazł on szerokie zastosowanie w jubilerstwie, jednak granatowa biżuteria zyskała popularność nie ze względu na walory przemysłowe, a z uwagi na rzadkie cechy energetyczne, jakie łączono z tym kamieniem.

Dawniej granat uchodził za cenny amulet ochronny, wręczany wyruszającym na bitwę żołnierzom. Minerał nie tylko chronił przed złem i krzywdą, ale miał również moc odbijania negatywnych energii wprost do źródła. Inne zastosowanie czerwonego kamienia, zwanego także kamieniem kochanków wiązało się z jego oddziaływaniem na sferę seksualną. Wierzono bowiem, że wzbudza on namiętność w obdarowanej osobie, dzięki czemu intymne spotkania przepełniać będzie wzajemne pożądanie i energia romantycznej miłości.

Zwyczajowo mówi się także, że granat jest kamieniem dla osób bojących się zmian. I choć strach przed nieznanym zwykle faktycznie stanowi główną przyczynę bierności, w gruncie rzeczy to brak woli i niewiara we własne możliwości skutecznie uniemożliwiają wyjście poza to, co znane. Energia granatu pozwala odciąć się od niezdrowych relacji lub przyzwyczajeń, które skutecznie hamują rozwój i pogłębiają destrukcję psychicznej autonomii. Daje siłę do przezwyciężenia nieśmiałości, zazdrości oraz innych uczuć stojących na drodze do szczęścia. Granat buduje poczucie własnej wartości i samoakceptację, dodaje odwagi podczas podejmowania decyzji, wzmacnia poczucie niezależności, ale pozwala też docenić to, co posiadamy.

Granaty zyskały sobie także przychylność specjalistów medycyny naturalnej, którzy przypisują im szereg właściwości prozdrowotnych i leczniczych, takich jak regulacja ciśnienia krwi wraz z układem krążenia, usprawnienie przewodu pokarmowego czy zwiększenie libido i ogólnej sprawności seksualnej. Niezwykły kamień ma także pozytywnie oddziaływać na gospodarkę hormonalną, wspomagać leczenie nowotworów i wzmacniać płodność.

Hematyt

Hematyt to występujący na całym świecie minerał, który na przestrzeni dziejów zyskał sobie przychylność nie tylko miłośników kamieni, ale także uzdrowicieli i litoterapeutów. Pod względem chemicznym jest właściwie tlenkiem żelaza, ale bynajmniej nie świadczy to o jego zwyczajności i braku szczególnych właściwości. Okazuje się, że wręcz przeciwnie.

Co ciekawe, hematyty występują na całym świecie, jednak mnogość ich form i spektrum barw, w jakich można je obserwować, czyni z nich prawdziwą gratkę dla osób ceniących sobie naturalne piękno skał. Spotyka się bowiem hematyt zarówno w pod postacią kryształu, jak i w formach kulistych oraz stalagmitowych. Kolor, który przybiera może oscylować od czerni przez barwę brunatną, aż do przeróżnych odcieni szarości. Najbardziej niezwykły jednak wydaje się fakt, że po sproszkowaniu hematyt staje się czerwony, co w ubiegłych wiekach przysporzyło mu grono całkiem nowych miłośników, ze względu na oczywiste konotacje alchemiczne.

Niektóre źródła wskazują, że wysoka zawartość żelaza w składzie minerału w połączeniu z tą specyficzną właściwością, sprawiły, że ów kamień nazwano hematytem od greckiego haimatites, czyli krwisty. Jednak skojarzenie hematytu z krwią ma w gruncie rzeczy odmienne podłoże, którego dopatrywać można się w przypisywanych mu właściwościach terapeutycznych.

Dawni lekarze i uzdrowiciele stosowali hematyt w leczeniu dolegliwości objawiających się niewłaściwymi parametrami krwi i problemami krążeniowo-naczyniowymi. Leczono nim niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza, tamowano krwawienia i regulowano zaburzenia menstruacyjne. Obecnie hematytu powszechnie używa się w medycynie naturalnej. Bywa on pomocny w zwalczaniu zmęczenia, bezsenności oraz bólu kości, mięśni i stawów. Chcąc w pełni skorzystać z tych dobroczynnych właściwości szczególnie wartościowa wydaje się być wykonana z hematytu biżuteria, która zapewnia stały kontakt minerału z ciałem.

Ponieważ hematyt symbolizował męstwo i siłę, powszechnie postrzegano go także jako amulet wojowników, którzy nosząc go przy sobie, wzmacniali swoją odwagę i wolę.

Karneol

Karneol jest kamieniem o potężnym oddziaływaniu na ciało fizyczne oraz umiejętności percepcyjne. Ta półprzezroczysta odmiana chalcedonu czerpie swoją nazwę od łacińskiego carnis oznaczającego ciało, co idealnie oddaje spektrum jego zastosowania. Wspiera bowiem ogólny dobrostan i wspomaga siły życiowe, wzmacnia koncentrację, a także poprawia sprawność seksualną.

Kamień, który od tysięcy lat stosuje się w medycynie naturalnej, zapobiega infekcjom i znacząco wzmacnia odporność, wspomaga układ krążenia oraz oddechowy. Reguluje biologiczne cykle ciała, dlatego szczególnie polecany jest kobietom. W przeszłości używany był natomiast jako amulet zmniejszający bóle i skurcze menstruacyjne, ułatwiający poród oraz hamujący krwawienia. Wierzono ponadto, że karneol potrafi odpędzić skutki złych czarów, a trzymany pod poduszką chroni przed nocnymi koszmarami i wspiera zdrowy, regeneracyjny sen.

Karneol jest także popularnym minerałem wykorzystywanym przy pracy z czakrami. Ponieważ wspomaga procesy płciowe, wzmacnia witalność i pobudza kreatywność, uważa się, że silnie oddziałuje on na reprezentowaną kolorystycznie czakrę podstawy. Choć najczęściej przybiera barwę pomarańczową, można spotkać karneole o, przybierają one bowiem barwy od jasnego brązu, aż do głębokiej czerwieni.

Wykorzystywany jest także w magii seksualnej – pozwala bowiem otworzyć się na zmysłowość i pełniej odczuwać fizyczną przyjemność. Ponadto znacząco zwiększa poczucie własnej wartości, zmniejsza natomiast wszelkie napięcia i niweluje blokady utrudniające wejście w relacje intymne.

Kryształ górski

Kryształ górski jest uniwersalnym minerałem znajdującym zastosowanie w każdego rodzaju magii. Działa przede wszystkim ochronnie i oczyszczająco – usuwa negatywną energię, rozjaśnia umysł. Jako że wspomaga twórcze wizualizacje, okazuje się przydatny szczególnie podczas działań kreacyjnych oraz rytuałów przywołujących. Ponadto łagodzi ból i zatrucia.

Kwarc różowy

Kwarc różowy to przede wszystkim kamień miłości. Jest źródłem delikatnej, pozytywnej energii, dzięki czemu, napełnia wiarą w siebie, wzmacnia empatię oraz samoakceptację. Stosuje się go głównie w magii miłosnej i procesie rozwoju duchowego. Minerał ten łagodzi także stany zapalne i lękowe, poprawia koncentrację i ułatwia komunikację.

Obsydian

Obsydian czarny nazywany bywa kamieniem wolności. Jest bowiem minerałem dla ludzi wrażliwych i czułych. Szczególnie poleca się go osobom wykorzystywanym emocjonalnie i o słabej woli. Pomaga podjąć ważne decyzje, przezwyciężyć presję i otworzyć się na zmianę. Uważa się, że dzięki specyficznej energii obsydianu, jego posiadacz staje się odporny na manipulację i kontrolę. Właściwości ochronne obsydianu są bardzo rozległe, chroni on bowiem przed negatywnymi myślami innych ludzi, przed zawiścią i różnego rodzaju destruktywnym działaniem na poziomie mentalnym i astralnym. Obsydian chroni przed pechem i „złym spojrzeniem”. Ten niezwykły pomaga także przetwarzać negatywne wpływy na energię konstruktywną.

Ponadto obsydian wspiera rozwój duchowy. Pomaga w procesie samoakceptacji, zwalczaniu negatywnych myśli, podnoszeniu poczucia własnej wartości. Pomaga także w interpretowaniu snów i wizji.

Onyks

Onyks, zwany kamieniem czarnoksiężników, posiada niezwykle potężne właściwości, których wydobycie wymaga poświęcenia mu czasu i uwagi. Ten przenikliwie czarny kamień o szklistym połysku i tajemniczej głębi jest odmianą chalcedonu z grupy kwarców. Niegdyś używano go do produkcji ozdób, biżuterii oraz naczyń, nie zapominano jednak o jego bogatej naturze magicznej. Kapłani i magowie starożytnego świata chętnie korzystali z jego nadzwyczajnych wpływów zapewniając sobie poznanie najodleglejszych zakamarków duchowości.

Tajemniczy minerał zwany onyksem, co w języku greckim oznacza pazur, pozwala zajrzeć w głąb własnej świadomości, aby w pełni zgłębić jej strukturę, poznać ukryte talenty i możliwości. Zapewnia wewnętrzną równowagę, spokój i samotność, oddala bowiem wszystko co zewnętrzne (bodźce, zdarzenia, ludzi), pozwalając skupić się na samorozwoju. Onyks wycisza emocje, oddala smutek i ból, chroni przed skrajnościami. Niekiedy uważa się, że długotrwały, intensywny wpływ onyksu na osoby zbyt podatne sprzyja wyzbywaniu się emocji, a nawet budowaniu mizantropii.

Kamień ten należy często oczyszczać (najlepiej pod bieżącą wodą) i ponownie ładować energią słońca. Onyks chroni bowiem przed intencjonalnie kierowanymi klątwami, urokami, przekleństwami i złorzeczeniami – chłonie on tego typu negatywne energie, które z czasem zaczynają go przesycać, osłabiając jego naturalne moce. Uważa się także, że niektórzy wykorzystywali tę właściwość onyksu, wysyłając tak skumulowane energie z powrotem do nadawcy.

Oliwin

Oliwin symbolizuje żywioł wody, choć energetycznie powiązany jest także ze słońcem. Ten przepiękny kamień przybiera najczęściej barwę zieloną, a mnogość odcieni czyni z niego jeden z najbardziej różnorodnych minerałów z grupy krzemianów. Od najdawniejszych czasów w wielu kulturach uchodził za kamień niezwykle cenny o szczególnym znaczeniu religijnym. Do dziś wśród części rdzennej ludności Ameryki funkcjonuje mit mówiący, że oliwiny to zastygłe łzy hawajskiej bogini Pele.

Wierzono, że noszenie go jako amulet chroni przed urokami i złymi duchami. Uważa się również, że kamień zapewnia spokój i odwagę, a także leczy depresję, łagodzi emocje, zaburzenia psychiczne oraz stany lękowe. Dawni medycy zapewniali, że kamień ma właściwości odtruwające i oczyszczające, dlatego, dla wzmocnienia działania lekarstw, polecali picie ich z naczyń oliwinowych.

Szlachetna, zacznie czystsza odmiana oliwinu nazywana jest perydotem lub, gdy przybiera barwę żółtawą, chryzolitem. To szczególnie cenione kamienie nie tylko przez jubilerów, ale przede wszystkim przez ezoteryków znających drzemiącą w nich moc.

Oliwin pozwala koncentrować uwagę, okiełznać emocje i oczyszczać aurę serca. Jego energia pomoże również przebaczać, a co za tym idzie, pozbyć się zgubnego poczucia winy. To także minerał stosowany w magii obfitości – jego zadaniem jest przyciągnięcie bogactwa oraz dóbr doczesnych.

Selenit

Selenit, zwany także kamieniem księżycowym, stał się jednym z kluczowych minerałów reprezentujących pierwiastek kobiecy. Jest ściśle powiązany boginią Selene, patronką księżyca oraz narodzin. Stosuje się go w magii księżycowej, podczas praktyk dywinacyjnych oraz komunikacji z bytami będącymi na płaszczyznach niematerialnych. Wierzy się, że selenit sprowadza barwne, nierzadko prorocze sny oraz wyzwala głęboko uśpione talenty, także te z poprzednich inkarnacji. Ponadto minerał posiada także właściwości odtruwające i oczyszczające organizm.

Tygrysie oko

Tygrysie oko, uważane za minerał chroniący przed urokami, jest kamieniem o silnych właściwościach stabilizujących. Ta nieprzezroczysta odmiana kwarcu z grupy krzemianów o złocistobrązowym kolorze jest nie tylko przyjemną dla oka ozdobą, ale przede wszystkim wartościowym amuletem aktywizującym wewnętrzną energię posiadacza. Symbolicznie posiada w sobie reprezentację dwóch przeciwstawnych pierwiastków: męskiego, manifestującego się jako Słońce oraz kobiecego pod postacią Ziemi. Jego wieloaspektowe oddziaływania powodują wzrost pewności siebie i wyostrzenie percepcji.

W czasach antycznych tygrysie oko uchodziło za popularny amulet wśród rzymskich legionistów. Żołnierze Imperium wierzyli, że kamień ten uchroni ich przed bitewnymi ranami, a nawet śmiercią w boju. Do dziś w wielu miejscach na świecie tygrysiemu oku przypisuje się właściwości ochronne m.in. przed tzw. złym spojrzeniem.

Miodowo-złocista skała sprawia, że posiadacz częściej odczuwa satysfakcję z podejmowanych działań. Pomaga w osiąganiu celów, zapewnia jasność myślenia i rozumowania, wzmacnia siłę woli. Ponadto tygrysie oko uspokaja wewnętrzny chaos, pozwala wyzwolić się z traum, kompleksów, wnosi radość w życie oraz znosi emocjonalne blokady. Wspomaga też ogólną percepcję – wspiera orientację i szybkość reakcji, pomaga podejmować korzystne decyzje, wzmacnia zdolność przewidywania.

Tygrysiemu oku przypisuje się także szereg właściwości prozdrowotnych. Łagodzi ono bowiem dolegliwości dróg oddechowych, zauważalnie uśmierza ból głowy i uspokaja. Ze względu na ognistą energetykę, kamień zwalcza także nastroje depresyjne, dając poczucie bezpieczeństwa oraz bycia ważnym i potrzebnym.


Lecznicze właściwości minerałów zostały opisane w oparciu o fachową literaturę, mimo to żadnych kamieni nie wolno traktować jako zamiennika profesjonalnej terapii. Należy mieć na uwadze, że nawet najmądrzejsza książka nigdy nie zastąpi fachowej pomocy specjalisty.